Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından bu yıl tam 35. si düzenlenecek olan Ankara Müzik Festivali’nin tarih ve programı açıklandı.

Bu yıl 4-26 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenecek festivale ev sahipliğini CSO Konser Salonu ve MEB Şura Salonu yapacak.

35. Ankara Müzik Festivali’nin programı şöyle:

4 Nisan Çarşamba 20:00
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası
Rengim Gökmen, şef
İdil Biret, piyano
Yer: CSO Konser Salonu

6 Nisan 2018 Cuma 20:00
Compania Flamenca El Carpeta & Antonio Canales “A Bailar”
Yer: MEB Şura Salonu

10 Nisan 2018 Salı 20:00
Lukas Vondracek, piyano
Yer: CSO Konser Salonu

11 Nisan 2018 Çarşamba 20:00
Franz Lizst Oda Orkestrası
Alican Süner, keman
Yer: MEB Şura

13 Nisan 2018 Cuma 20:00
Gürcistan Devlet Balesi “Sukhishvili”
(Gürcistan Devlet Halk Dansları Topluluğu)
Yer: MEB Şura

14 Nisan 2018 Cumartesi 20:00
David Hazeltine Trio
David Hazeltine, piyano
David William, bas / Joe Farnsworth, davul
Yer: MEB Şura

16 Nisan 2018 Pazartesi 20:00
Bosphorus Trio
Özgücan Günöz Kızılay, keman / Çağlayan Çetin, çello
Özgür Ünaldı, piyano
Yer: CSO Konser Salonu

17 Nisan 2018 Salı 20:00
Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu
Burak Onur Erdem, koro şefi
Yer: CSO Konser Salonu

18 Nisan 2018 Çarşamba 20:00
Saygun Quartet
Deniz Toygür Conus, keman / Özge Özerbek, keman
Yağmur Tekin, viyola / Yusuf Çelik, çello
Yer: CSO Konser Salonu

21 Nisan 2018 Cumartesi 20:00
Cyrus Chestnut Trio
Cyrus Chestnut, piyano
Giorgos Antoniou, bas / Esteve Pi, davul
Yer: MEB Şura

25 Nisan 2018 Çarşamba 20:00
Spellbound Modern Dans Topluluğu
Yer: MEB Şura

26 Nisan 2018 Perşembe 20:00
Kapanış Konseri
Sibiu Philharmonic Orchestra
Constantin Adrian Grigore, şef
Gabriel Croitoru, keman
Yer: MEB Şura

Uluslararası Ankara Müzik Festivali 35 yaşında
KULAK VER

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’ya yakışır bir festival düzenlenmesi için zamanın Kültür Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın talepleri ve destekleri ile Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nca düzenlenmeye başlanan ve şehrinin kültür sanat hayatını zenginleştirmek üzere azimle ve inatla 34 yıldır aralıksız düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali 35. yılında Başkentin en uzun soluklu etkinliği ve Ankara’nın sanatsal hayatında önemli bir yer edinerek 34 yıldır ayakta kalmayı başarmış Uluslararası Ankara Müzik Festivali 4-26 Nisan 2018 tarihleri arasında 35. kez sanatseverlerle buluşacak.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan siyasi ve ekonomik zorluklara rağmen sanatın var olması gerekliliğine olan inanç ile sorumluluktan vazgeçilmeksizin 35. Festival’de, başta ülkemizin yetiştirdiği
güzide sanatçılarımız olmak üzere İspanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, ABD, Gürcistan, İtalya, Romanya’dan klasik müzik, dans ve caz alanlarının seçkin örneklerini sunacak 400’e yakın sanatçı ve topluluk yer alacak.

35. Festivalin görselleri Sevda – Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen “35. Uluslararası Ankara Müzik Festivali” Afiş Yarışması’nda oybirliği ile birinciliğe layık görülen Amir Asgari imzasını taşıyor.

Festivalin açılış ve kapanış konserlerinin senfonik orkestralarca gerçekleştirilmesi, başkent Ankara ve ülkemizin müzikal kapasitesinin yansıtılması, genç solistlerimizin uluslararası işbirliği konserlerinde yer alması, ilk seslendirmeler gibi geleneklerin korunduğu 35. Festival, 4 Nisan’da Şef Rengim Gökmen yönetiminde dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret solistliğindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın konseri ile açılacak. 26 Nisan’da Romanya’dan Şef Constantin Grigore ve Sibiu Philharmoni Orkestrası’nın ve keman sanatçısı Gabriel Croitoru solistliğindeki konseri ile sona erecek.

Dönem orkestrası Academia de las Luces, ödüllü piyanist Lukáš Vondráček, Franz Lizst Oda Orkestrası ve genç kuşağın başarılı temsilcisi keman sanatçımız Alican Süner, Saygun Quartet, Bosphorus Trio, Festivale özel repertuvarı ile şef Burak Erdem yönetiminde Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu bu geleneklerin başarılı temsilcileri Compania Flamenca El Carpeta & Antonio Canales, İspanya’nın son dönem en gözde dansçıları arasında gösterilen kardeşler ile efsane Canales, İtalya’dan Spellbound Modern Dans Topluluğu, dünyaca ünlü Gürcistan Devlet Balesi “Sukhishvili” dans severleri, eleştirmenlere göre cazın klasik piyanoda en iyi icracılarından olan David Hazeltine, 35. Festivale davulda Joe Farnsworth ve basta David William oluşan Trio’su ile katılacak. Dünya caz sahnelerinin ünlü piyanistlerinden piyanist Cyrus Chestnut’a Ankara konserinde basta Giorgos Antoniou davulda ise Esteve Pi eşlik edeceği Cyrus Chestnut Trio konserleri caz severleri memnun edecek etkinlikler.

Ankara’nın Festivali’ne… Müziğe… Sanata… Birlikten çoksesliliğe uzanan uyuma kulak ver

www.ankarafestival.com

LaKonser

LaKonser Ankara'daki tüm konserleri ve indirimli etkinlikleri takip edebileceğiniz bir internet ve sosyal medya projesidir. LaKonser 2017'den bu yana yayındadır. WhatsApp Bültenimize üye olmak için tıklayın.

Yorum Bırakın

Avatar