Milyon Fest Ankara 2018 için tıklayın

Milyonfest Ankara’da!

Merhaba Ankaralılar, rock festivali ayağımıza kadar geldi. Siz ne dersiniz? 12-15 Ekim tarihleri arasında Türk rock müziğinin önde gelen isimleri ODTÜ Vişnelik’te iki ayrı sahnede konserler verecekler. Bu isimler arasında Şebnem Ferah, Mor ve Ötesi, Selda Bağcan, Hayko Cepkin, Athena, Teoman’la birlikte toplam 48 sanatçı sahne alacak. Festival kapsamında müzik kariyerine Ankara’dan başlayıp sonra tüm ülkeye adını duyuran Zakkum, Manga, Pamela, Özge Fışkın, Ezhel gibi sanatçılar da var.  Anlayacağınız rock müzikle dolu dolu 4 gün geçecek. Milyonfest bu işi ilk defa yapmıyor. Organizatörlüğünü Umut Kuzey’in yaptığı bu festivaller, Adana, Samsun, Kuşadası, Zeytinli, Mersin Erdemli’den sonra Ankara’da ilk kez gerçekleşecek. ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik gerçekleşecek olan organizasyonda  kamp imkanı da sağlanacak. Şimdi festivalin ilk günü olan 12 Ekim Perşembe programına bakalım sonra da rock gruplarını ve sanatçıları biraz tanıyalım ne dersiniz? Aralarında hiç dinlemediğimiz, tanımadığımız gruplar ve sanatçılar olabilir. Bu yazı en azından konsere gitmeden önce bir fikir edinmenizi  sağlayabilir ya da sizi gitmeye teşvik edebilir. 12 Ekim Perşembe SAHNE 1 Mor ve Ötesi Mabel Matiz Adamlar Deniz Tekin Yökş (Yok Öyle Kararlı Şeyler) Ezgi Aktan SAHNE 2 Emre Aydın Zakkum Gevende Pera Ezhel Lara Di Lara

Mor ve Ötesi

Türk alternatif rock grubudur.  Grubun üyeleri Harun Tekin (Vokal ve Gitar), Kerem Özyeğen (Gitar), Burak Güven (Bas) ve Kerem Kabadayı (Davul)'dır. 22. Yılını deviren grubun ilk albümü “Şehir” 1995 yılında çıktı. Sırasıyla diğer albümleri Bırak Zaman Aksın (1999), Gül Kendine (2001), Yaz (EP) (2003), Dünya Yalan Söylüyor (2004), Büyük Düşler (2006), Başıbozuk (2008), Masumiyetin Ziyan Olmaz (2010), Güneşi Beklerken (2012). Grubu zirveye taşıyan belki de “Dünya Yalan Söylüyor” albümüdür. “Bir Derdim Var” , “Cambaz” ve Fikret Kızılok’un “Sevda Çiçeği”ne yapıkları cover çok beğenildi. Hala daha dillerden düşmeyen, konserlerin vazgeçilmez parçaları arasında. Grup, 2008’ de Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışmasında ‘Deli’ isimli parçayla temsil etmiş  ve yarışmayı 7. sırada tamamlamışlardır. Mor ve Ötesi “ölene kadar müzik yapmak istiyoruz” diyerek de sanırım yaşamlarının bir parçası olmuş müziğe ne kadar önem verdikleri görüyoruz.

Mabel Matiz

Mabel Matiz, pop ve rock sanatçısı aynı zamanda şarkı sözleri de yazmaktadır. Günümüzde en çok dinlenen şarkıcılardan biri. İlk başta söylediklerini kendi kayıtlarını MySpace üzerinden yayınlamaya başlayan Mabel Matiz; orada keşfedilince bildiğiniz gibi albümler arkada arkaya geliyor: Mabel Matiz (2011), Yaşım Çocuk (2013), Gök Nerede (2015). ‘Yaşım Çocuk’ albümünde yer alan  Zor Değil, Aşk Yok Olmaktır, Yaşım Çocuk, Alaimisema parçaları oldukça ilgi gördü.  Unutmadan yeri gelmişken söyleyeyim “Sultan Süleyman” yorumu da çok güzel.

Adamlar

2013 yılında kurulmuş Türk rock grubunun üyeleri vokalisti Tolga Akdoğan, gitarist Emre Malikler, bas gitarist Can Aydemir ve Baterist Berkan Tilavel’dir. Grup yaptığı şarkıları internet ortamında paylaşarak tanınmaya başladılar. Gerek şarkılarının isimleri, gerek söyleme tarzlarıyla epey ilgi uyandırıcı bir grup. Alternatif müziğin ve farklı olmanın hakkını veriyorlar bence.  Tolga kendi müziklerini “İçine içine üfleyen hikayeler, insanın içine düştüğü durumlar” olarak tanımlıyor. Adamlar’ın 2014 yılında “Eski Dostum Tankla Gelmiş” , 2016 yılında “Rüyalarda Buruşmuşuz” albümleri çıkmıştır.

Deniz Tekin

Adını ilk kez duyuyorum Deniz’in. Hemen youtube açıp dinliyorum. Kimdir neyin nesidir diye? Gencecik bir kız çıkıyor karşıma. Hadi bakalım diyorum. Ne çıkacak? Amanın o da nedir? Sesi beni çok etkiledi. Konserini de izlemeye gideceğim sanırım. Sonrasında araştıyorum Deniz’i. Çocukluktan beri müzikle ilgili belli. Piyano ve yan flüt çalıyor. Youtube’da kayıtları 1-7 milyon arasında dinlenmiş.  Ve ilk albümü “KozaKuluçka”yı bu yıl yayımlamış. Adını ilerde daha çok duyuracak biri bence yolun açık olsun Deniz..

YÖKŞ

Yok Öyle Kararlı Şeyler kısaca YÖKŞ... Son dönemlerin marjinal grup isimleri furyasının en popüler olanlarından biri YÖKŞ. Kararsız Adamlardan oluşuyor grup. Şarkı isimleri de  şarkıların sözleri de grubun adı kadar ilginç, hikayeli ve mizahi… Dinlemenizi öneririm özellikle ‘Nefret Söylem"ini... Grup üyeleri: Erdem Topsakal, Boğaç Soydemir, Çağrı Özer, Ramazan Kırdım ve Ayhan Akbaş.

Ezgi Aktan

Ben de geç keşfettim Ezgi Aktan’ı. 2016 yılında “İyi ki” albümünü çıkardı. Ezgi’nin çok naif, duru bir sesi var. Ezgi Aktan röportajı için tıklayın.

Emre Aydın

İlk olarak meraklısı tarafından 6. Cadde gurubundan keşfedilen Emre Aydın; ilk solo albümü olan Afili Yalnızlık (2006) ile büyük bir patlama yaptı. 2008  yılında MTV tarafından Avrupa'da yılın en iyi sanatçısı seçildi. Emre Aydın ilk günün Mor ve Ötesi ile birlikte headliner'ı olarak çıkıyor.

Zakkum

1999 yılında Raindog adıyla Ankara’da kuruluş alternatif rock grubu. Ankara’da bir çok barda çıkmışlardır. Özellikle dönemin en ünlü barı Gölge ile anılırlar Albüm çalışmaları başladığı sırada isimlerini ‘Zakkum’ olarak değiştirmişlerdir. Grup üyeleri Yusuf Demirkol (Vokal), Salih Eren Parlakgümüş ( Elektro gitar), Ali Emre Yılmaztürk ( Bas Gitar), Cem Senyücel (Davul)’dir. İlk albümleri “Zehr-i Zakkum” 2007’de çıkmıştır. Zakkum deyince benim aklıma hep "Anason" şarkısı aklıma geliyor.

Gevende

2000 yılında Eskişehir’de kurulmuş bir grup. Gevende, ‘çalgıcı’ demekmiş. Grup üyeleri, Ahmet Kenan Bilgiç (gitar, vokal), Ömer Öztüven (viyola), Okan Kaya (bas gitar), Gökçe Gürçay (davul) ve Serkan Emre Çiftçi (trompet)

Pera

Ankaralı köklü bir gruptur kendileri. Uzun süredir denk gelemiyorduk. Festivalde görmek iyi gelecek...

Ezhel

Ankara’dan yetişen yeni bir yıldız. Rap müzikle ilgileniyor. Müptezhel albümü bir kaç ay önce çıktı. Ve Ezhel’in bile beklediğinden daha fazla ilgi görmüştür.

Lara di Lara

123 grubunun solisti Dilara Sakpınar’ın solo projesi “Lara di Lara” . Sözlerini kendi yazan Dilara'nın bu işten çok keyif aldığı belli.
Yazan: Diren Gümüş
LaKonser

LaKonser Ankara'daki tüm konserleri ve indirimli etkinlikleri takip edebileceğiniz bir internet ve sosyal medya projesidir. LaKonser 2017'den bu yana yayındadır. WhatsApp Bültenimize üye olmak için tıklayın.

Yorum Bırakın