La Konser 1 Ekim 2018'den itibaren 1 yaşına giriyor. Bu süreçte Ankara'daki tüm konserlerin nabzını tür ayırt etmeksizin tutmaya çalıştık. Gerek sitemizden üzerinden gerekse sosyal medyada da bizi oldukça mutlu eden büyük bir destek gördük. Artık ilk aşamayı hallettiğimize göre -ilk aşama bizim için Ankara'daki tüm konserleri derli toplu ve kullanıcı dostu bir şekilde siz ulaştırabilmekti- ikinci aşamaya geçebiliriz dedik.

Ekim 2018'den itibaren Ankara'nın grup ve müzisyenleri ile "Ayaküstü" söyleşiler yapacağız. Amacımız onları hem daha iyi tanımanızı sağlamak hem de Ankara'nın müzikal çeşitliliğine ufak da olsa La Konser olarak katkı sunabilmek. "Ayaküstü Muhabbetler" köşemizin ilk konuğu Ankara'nın genç ve başarılı gruplarından "SaydılBam" oldu. Buyrun efendim...
Rock müzik yapan Ankaralı grup SaydılBam’la “ayaküstü muhabbet” ettik. SaydılBam 2 yıl önce kurulmuş olmasına rağmen 3 albüm sığdırmış bu zamana. Oldukça üretken olan SaydılBam, kendi bestelerini yazıp çalıp söylüyor... Sevenlerine de müjdeli haberi verelim: 2018 bitmeden SaydılBam’dan yeni albüm geliyor! Şimdi Saydılbam grubunu biraz daha daha yakından tanıyalım…
Diren : Grup kaç kişi, kimlerden oluşuyor? Müzik dışında başka bir işle uğraşıyor musunuz?
Ali: Öncelikle La Konser ekibi olarak bize zaman ayırdığınız için ve desteklerinizden dolayı çok teşekkür ederiz. Grubumuz üç kişiden oluşmaktadır: davulda Ali Avcıoğlu, bas gitarda Oğuzhan Mıdık ve vokal-gitarda  Yavuz Magu. Müzik dışında başka bir işle uğraşmıyoruz. Tüm enerjimizi ve zamanımızı söz ve beste üretmeye aynı zamanda ürettiğimiz şarkıları kayıt etmeye harcıyoruz.
Grup ne zaman kuruldu? Nasıl bir araya geldiniz? Grubun adı neden SaydılBam? Ne tür müzik yapıyorsunuz?
Yavuz: SaydılBam resmi olarak 2016 yılında kuruldu. Tabii bunun öncesi var. Ben ve Ali lise yıllarında tanıştık. O dönem Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaşıyor ve orada okuyorduk. Birlikte gitar çalmaya başladık. Fethiye'de bulunan birçok mekanda amatör olarak sahne aldık. Daha sonraları Ali bana "Yavuz biz neden sürekli "cover" çalıyoruz bir kaç beste yapalım kendimizi ifade edelim" dedi. Bir süre bunun üzerine düşündük ve bestelerimizi kendimiz yapmaya karar verdik. Bu yönümüzü keşfedip o zamandan beri sürekli kendi söz ve bestelerimizi yapmaya çalıştık. Bu şekilde bir kader birliği oluştu aramızda ve SaydılBam'ı kurduk. Ali: Yavuz'un anlattığı gibi söz ve beste üretmeye başladıktan sonra kendimize bir grup ismi bulmalıydık. Aklımızda hep rock müzik grubu kurmak fikri vardı. O dönem çok fazla rock müzik grupları dinliyordum. Yavuz'la ortak bir hayalimiz oluştu tabii bu hayale bir isim şarttı. Bulacağımız isim bize ait olmalıydı yani varolan isimleri kullanmaktan ziyade anlamı olmayan eşsiz bir isim bulmak istedik. O ismin içini de biz doldurmalıydık. Bu fikirden yola çıkarak bir şekilde SaydılBam ismini türettik. Herhangi bir sözlük anlamı yok. Anlamını zaman içinde bulacağına inanıyoruz. SaydılBam eşittir biziz ve yaptığımız müziklerdir. Ne tür müzik yaptığımız konusuna gelecek olursak rock müzik yapmaya çalışıyoruz. Tabii rock çok geniş bir müzik tarzı, birçok sınıfı var.  Hangi sınıftayız dersek Alternatif-Grunge tarzlarına kendimizi daha yakın hissediyoruz.
Giderayak (2016), Hiçbir Yerden Hiçbir Yere (2018), Yanımızda Olur Musun (2018) olmak üzere üç albümünüz var. Tebrik ederim öncelikle dinleyicileriniz bol olsun. Söz ve besteleriniz size ait bildiğim kadarıyla bu kadar kısa sürede bunlar nasıl oldu? Hikayesini anlatır mısınız biraz?
Yavuz: Öncelikle tebrikleriniz için teşekkür ederiz. Biz de La Konser ekibine aynı samimi duygularla başarılar dileriz. Şu ana kadar resmi olarak yayınlanmış 3 albümümüz var. Bunun dışında zaman zaman sosyal medya hesaplarımızdan da yayınlamış olduğumuz tekli çalışmalarımız da dâhil olmak üzere hepsinin söz ve bestesi bize yani SaydılBam'a aittir. Tabii ki bunların hepsi bu kadar kısa sürede olmadı dediğim gibi uzun zamandır beste yapıyoruz. Haliyle elimizde birikmiş bestelerimiz var. Bizim için vakit alan kısım bunların düzenleme ve kayıt aşamaları oluyor. Kendimize bestelerimizi kayıt edecek bir "home stüdyo" kurduk. Şimdiye kadar yaptığımız her çalışmanın kayıtlarından aranjelerine mix'lerinden mastering'lerine kadar hepsini elimizden geldiğince biz yaptık. Kısacası artık kimseye ihtiyaç duymuyoruz. Böylece zamandan da kazandık. Şarkılarımızın sözlerini genelde Ali yazıyor, bestelerini ben yapıyorum. Bazen durum değişebiliyor sözü de besteyi de ben yapıyorum ya da Ali yapmış olabiliyor. Biz buna kısaca söz ve beste SaydılBam diyoruz. Kendimizle sınırlandırmıyoruz sonuçta biz bir ekibiz. Yaşam bir boşluk, iki kelime arasında… yani doğum ve ölüm. Biz bu ikisi arasında elimizden geldiğince kendimizi izliyoruz. Bu da şarkılarımız için bize ilham kaynağı sağlıyor. Şarkılarımızın hikayesi böyle.
Ankara’da dinleyici kitlesini nasıl buluyorsunuz? Sizin bir dinleyici kitleniz var mı?
Ali: Gayet samimi bir dinleyici kitlesi var Ankara’da. Tabii ki bizim de kendi çapımızda bir dinleyici kitlemiz var. Sosyal medyada, dijital platformlarda, verdiğimiz konserlerde bizi motive edecek sinerjiyi buluyoruz. Sizlerin aracılığıyla da sevenlerimize dinleyici kitlemize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizlere destek oldukları, gelecek için umut aşıladıkları ve yalnız bırakmadıkları için...
Ankara’da müzik yapmak hakkında ne düşünüyorsunuz? Olumlu ya da olumsuz yanları nelerdir?
Yavuz: Ali'nin de dediği gibi gayet içten bir kitle var Ankara’da.  Bu da motive edici bir durum...  Ankara'da müzik yapmak güzel, zaten çoğu ünlü müzik grubu Ankara çıkışlıdır. Başlangıçlar buradan oluyor gibi geliyor bana. Olumsuz yanlarına gelecek olursak kendi bestelerini üreten grupların sahne bulması biraz daha zor oluyor. Başka da bir olumsuz yanıyla karşılaşmadık.
SaydılBam’ın kendine örnek aldığı, beğendiği gruplar var mı? SaydılBam ne dinler? Ankara'da beğendiğiniz gruplar varsa kimler?
Ali: Beğendiğimiz gruplar tabii ki var. Örnek almak konusunda biraz hassas davranıyoruz. Sonuçta taklit etmek kolay, özgün olmak zahmetli. Biz de kendi şarkılarımızı yapıyoruz. Bundan dolayı kimseyi kendimize örnek alamıyoruz. SaydılBam rock müzik dinler, bir sınırlandırma yapmak çok zor. Ne dinlediğimiz konusunda daha çok yabancı grupları dinliyoruz; Nirvana, The Black Keys, Muse, Alice In Chains, Foo Fighters ve buna benzer birçok grup var. Ankara'da sözü ve bestesi kendilerine ait olan tüm rock müzik gruplarını beğeniyor ve hepsine başarılar diliyoruz.
Sizin takipçilerin(m)ize iletmek istediğiniz bir şey var mı?
SaydılBam: Bizler rock tarzında müzik yapmaya çalışıyoruz. SaydılBam olarak yapmaya çalıştığımız müziğin hakkını vermek için elimizden gelenin fazlasını yaparak dinleyicilerimize sunuyoruz. Bu yolda kaliteli işler yaptıkça kitlemizin de çoğalarak onların da bizim hakkımızı vereceklerine inanıyoruz. Sevenlerimize şunu söylemek isteriz; bizler piyasa müziği yapmayacağız sanat için müzik yapmaya çalışacağız. Bir kişiye bile rock müziği sevdirebilirsek ne mutlu bize! Çok fazla hırsımız yok. SaydılBam'a gelen bağlayıcı ticari sözleşmeleri ve müziğimizi çarpıtmaya dayalı bütün teklifleri reddettik. Kendimiz olmak için kendi müziğimizi yapmak için duruşumuzdan asla ödün vermeyeceğiz. Dinleyicilerimize yeni parçalarımızı sunmak için heyecanlanıyoruz. Onların da aynı heyecanla beklediklerini hissediyoruz istisnasız... Son olarak bir haber vermek isteriz. Şu an çalışmalarını sürdürdüğümüz yeni bir albüm hazırlıyoruz. Bu yıl içinde yayınlamayı planlıyoruz. Bunu da ilk defa La Konser aracılığı ile dinleyicilerimize duyurmaktan onur duyarız. Siz değerli La Konser ailesine bizimle bu röportajı gerçekleştirdiğiniz için çok teşekkür eder ve saygılarımızı sunarız. Biz de size çok teşekkür ederiz. Başarılar dileriz…
/saydilbamofficial/ /saydilbamofficial/ /saydilbamofficial/

İyi bir okur, yazar ve dinleyici olmaya çalışır. Aslen matematik öğretmenidir. Yayımlanmış 2 adet çocuk kitabı, öykü ve şiirleri vardır. Yazmayı sever...

Yorum Bırakın