Sevda-Cenap And Müzik Vakfı 2018 Onur Madalyası Ayşegül Sarıca’nın Oldu

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın ülkemiz çoksesli müziğine büyük emeği geçmiş bir besteci, yorumcu ve/veya eğitimciye katkılarından dolayı Vakfın ve müzikseverlerin şükranlarını sunmak üzere her yıl takdim ettiği “Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası”nın 31’incisi sahibini buluyor.

Vakıf Kurullarının oybirliği ile, Sayın Ayşegül Sarıca “gerek solist gerekse oda müziği topluluğu yorumcusu olarak yurt içinde ve yurtdışında gerçekleştirdiği çalışmalar ve elde ettiği başarılar, aldığı ödüllerle ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmuş olması, örnek kişiliği ve yetiştirdiği öğrencilerle Türkiye’de ve uluslararası alanda klasik müziğin gelişimine sağladığı yararlar” göz önünde bulundurularak, 2018 yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası’na layık görülmüştür.

Tören 6 Aralık’ta…

Değerli piyanistimiz Ayşegül Sarıca’nın madalyası 6 Aralık 2018, Perşembe akşamı saat 20.00’da Ankara MEB Şura Salonu’nda yapılacak törenle tevdii edilecek.

Ayşegül Sarıca’nın solist olarak yer alacağı bir konserle devam edecek olan törene, tüm sanatseverler ile basın mensupları davetlimizdir.

Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası Sahipleri

İlk kez 1989 yılında Cevat Memduh Altar’a verilen bu ödüle ilerleyen yıllarda Ahmet Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Necil Kazım Akses, İlhan Usmanbaş, Leyla Gencer, Cemal Reşit Rey, İdil Biret ve Suna Kan, Nevid Kodallı, Hasan Ferid Alnar, Ferhunde Erkin, Ferid Tüzün, Prof.Dr. Kamuran Gündemir, Hikmet Şimşek, Faik Canselen, Ayhan Baran, Prof.Dr. İhsan Doğramacı, Ayla Erduran, Gülsin Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İlhan Baran, Muammer Sun, Gürer Aykal, H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı, Ertuğrul Oğuz Fırat, Ruşen Güneş, Yalçın Tura, Turgay Erdener ve Mehmet A.Başman layık görüldü.

AYŞEGÜL SARICA, piyano
1935 yılında Istanbul’da doğmuştur. Sarıcazadeler olarak da anılan Sarıca ailesi, Eğriboz Adası’ndan göç ederek Istanbul’da, Moda’ya yerleşmiş olan asker kökenli bir ailedir. Anne tarafından Sadrazam Ahmed İzzet Paşa’nın, baba tarafından Yıldız Sarayı’nın doktoru Arif Paşa’nın torunudur.

1. Dünya Savaşı sırasında Almanya‘dan İstanbul’a gelen Gertrud Isaac ile 5 yaşında piyanoya başladı. Ondaki yeteneği gördüklerinde Istanbul Belediye Konservatuarı’nda piyano bölümüne yönlendirdiler.İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda 1945 yılında Avusturya asıllı Türk piyanist Prof. Ferdi Ştatzer‘in öğrencisi oldu. ilk solo konserini Kadıköy Halkevi’nde 9 yaşında iken verdi.

Mezun olduktan sonra 1951 yılında Paris‘e giderek Paris Ulusal Konservatuvarı’nda Lucette Descaves ile piyano, Pierre Pasquier ile oda müziği çalıştı. 1953 yılında Paris Ulusal Konservatuvarı Piyano Bölümü’nden, 1954 yılında ise, oda müziği bölümünden birincilikle mezun oldu. Aynı yıl, Marguerite Long Müzik Akademisi’ne başladı ve Marguerite Long ile çalışma fırsatını buldu. 1955 yılında Uluslararası Münih Piyano Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü’nü, 1959 yılında ise Marguerite Long-Jacques Thibaud Uluslararası Yarışması’nda “Paris Şehri” Ödülü’nü aldı.

Ayşegül Sarıca, Avrupa, İskandinav ülkeleri, Sovyetler Birliği, Uzak Doğu, Avustralya ve Ortadoğu ülkelerinde sayısız konserler verdi.

1968 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solistliğini yapan Ayşegül Sarıca’ya 1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı, 1974 yılında ise Fransa Kültür Bakanlığı tarafından “Chevalier de I’Ordre des Arts et Lettres” madalyası verildi.

1991 yılında Hungaroton firması için Cemal Reşit Rey’in Katibim Çeşitlemeleri’ni Hikmet Şimşek yönetiminde Macar Devlet Senfoni Orkestrası ile kaydeten Sarıca’nın albümleri arasında Gürer Aykal yönetiminde CSO ile Beethoven’ın 3 ve 4 numaralı Piyano Konçertoları, Bilkent Senfoni Orkestrası ile Schumann’ın La minör Piyano Konçertosu, Ankara Oda Orkestrası ile de Mozart’ın 15 ve 20 numaralı Piyano Konçertoları yer almakta, Ayla Erduran ile de Grieg, Debussy ve Franck’ın keman-piyano sonatlarının CD kayıtlarının yanısıra solo piyano repertuvarı olarak da Schubert ve Rahmaninov’un Moments Musicaux’ları bulunmaktadır.

Yurt dışında verdiği resitallerinde bir Türk eseri seslendirmeyi önemseyen Sarıca, Ulvi Cemal Erkin Piyano Konçertosu ve Senfoni Konçertant’ını, Cemal Reşit Rey’in Kâtibim Çeşitlemeleri’ni ve Adnan Saygun’un 1. Piyano Konçertosu’nu defalarca yorumladı.

Çetin Işıközlü’nün Ordu Senfonisi’nin, Ali Darmar’ın Piyano Konçerto ve Sonatı’nın ilk seslendirilişlerini gerçekleştirdi.

Yabancı bestecilerden de 1975 yılında Dohnányi, Bir Çocuk Şarkısı Üzerine Çeşitlemeler’nin; 1986 yılında Rahmaninov’un 4. Piyano Konçertosu’nun ve 1999 yılında, Dvořák’ın Sol minör Piyano Konçertosu’nun Türkiye’deki ilk seslendirilişlerini gerçekleştirdi.

2006 yılında, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından Müzik Onur Ödülü’ne layık görülen Sarıca’ya, D-Marin Turgut Reis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin 10. Yılında “Onur Ödülü” ve 2016 yılında da, Andante dergisi tarafından Donizetti Klasik Müzik ödülleri “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verilmiştir.

1991 ve 2000 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Master ve Sanatta Yeterlilik sınıflarında öğretim görevlisi olarak bulunan Sarıca, 1999 yılından beri, İstanbul Teknik Üniversitesi, Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin (MIAM) yüksek lisans ve doktora programlarında piyano dersleri vermektedir. Sanatçı birçok Uluslararası piyano yarışmasında jüri üyeliği de yapmaktadır.

1963 yılında 28 yaşındayken sanat tarihçisi Prof. Nejat Diyarbekirli ile evlenen Ayşegül Sarıca’nın Osman ve Zeynep adında iki çocuğu var.

LaKonser Ankara'daki tüm konserleri ve indirimli etkinlikleri takip edebileceğiniz bir internet ve sosyal medya projesidir. LaKonser 2017'den bu yana yayındadır. WhatsApp Bültenimize üye olmak için tıklayın.

Yorum Bırakın