Soul Project 2007 Röportajı / TBT #1

Merhabalar efendim,

Bugünden itibaren yeni bir köşeye başlıyorum. Adı çok özgün olmasa da içerikle örtüşecek gibi: “#TBT” yani Türkçesiyle “Ah O Eskiler…”

Zaman içinde gözden kaçmış, kıyıda köşede kalmış, dikkatimi çeken müzik yazılarını, gruplarla söyleşileri, Ankara merkezli işleri tozlu gazete ve dergi sayfalarına “derin bir püf”le çıkarmaya çalışacağım bu yazı dizisinde. Eski bir tarihçi başka ne yapabilir ki…

Bu ilk yazımızın konusu Ankara’nın eski gruplarından Soul Project.

Hürriyet gazetesinde Temmuz 2007’de yayınlanmış, Deniz GÜREL imzalı bir söyleşi. Buyrun beraber bakalım…


Başkent’in en “cool” gruplarından Soul Project 1997’de kuruldu. Kaan Sönmez (Vokal), Deniz Gürkan (Bass Gitar), Can Türkkan (Keyboard), Orkun Aydemir (Gitar), Tuna Atabinici (Saksafon), Canberk Hacıbaloğlu’ndan (Davul) oluşan grup [efn_note]Grubun güncel kadrosu şu şekilde:
Kaan Sönmez – Vokal & Gitar
Alara Canay Canıpha – Vokal
Barış Çayır – Saksafon
Egemen Işık – Davul
Barış Yaman – Klavye
Halit Eren Akbaba – Bas[/efn_note] uzun süre İstanbul’da da sahne aldı. Şimdi Ankara’da çalan grubu, grubun vokalisti Kaan şöyle tanımlıyor: “Pop Rock, Funk, Soul, R&B, Blues, Reggae Rock müzik yapıyoruz. İki tür grup vardır. Birincisi ‘aman bir albüm yapalı şöhret olalım’ tarzıdır. İkincisi ise barlarda çalan ve insanları eğlendiren gruplardır. Biz ikinci gruba giriyoruz. İyi bir cover grubuyuz ve insanları eğlendirmek için varız.”

ANKARA DAHA SEÇİCİ

Grubun bir dönem sadece ‘soul’ müzik yaptığını ve ‘Soul Project’ isminin de buradan geldiğini söyleyen grubun basçısı Deniz Ankara-İstanbul karşılaştırmasını şöyle yapıyor:

“Soul Project 10. yılında. Grubun kuruluşunda Tuna, Kaan ve ben vardık. Son halini yakın zamanda aldı. 1998-2000 arası üç gün İstanbul’da 4 gün Ankara’da çaldık. İstanbul piyasasını çok iyi biliyoruz. İstanbul-Ankara karşılaştırması yapacak olursak Ankara seyircisi daha farklı, daha seçici. İstanbul çok karışık, kaos var. Genel olarak insanlar pop piyasasından sıkıldı ve rock müziğe kaymaya başladı. Ankara’da da bunu yaşıyoruz.”

MÜZİK YAPMAK ZOR

“Kaset yapma gibi bir kaygımız yok” diyen grubun vokalisti Kaan, Soul Project’in çalışmalarını ve planlarını şöyle anlattı:

“Müzik yapmanın şehri, yeri zamanı yoktur. Müzik yapmak her yerde zordur. Bu İstanbul’da da zor Ankara’da da, küçük bir Anadolu şehrinde de zor. Ankara’dan bir çok iyi rockçı İstanbul’a gidip başarılı olamıyor ve pop müzik yapanların arkasında çalıyor. Biz istediğimiz yaparak, müzikten para kazanan ender gruplardan biriyiz. Bu ortamda kaset yapmak gibi bir endişemiz, olmazsa olmazımız yok. Kendi parçalarımız var ama piyasanın istediği bir şeyi yaparak kaset yapmak istemeyiz. Ticari bir kaygıyla olacaksa, başkasının istediği gibi yapılacaksa hiç yapılmasın daha iyi. Grup olarak bu kirlilikte farklı olmaya çalışıyoruz. Yaparsak da kasedi kendimiz kendi istediğimiz gibi yapacağız.[efn_note]Soul Project 2010 yılında “Out Of the Circle” albümü çıkarmıştır. Albümün spotify link için tıklayın.[/efn_note]”

GENÇLER 60’LARI 70’LERİ DİNLESİN

Grubun saksafoncusu Tuna, müzik yapmak isteyen gençlerin 60 ve 70’li yıllardaki rock müziği mutlaka dinlemesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bir çok yeni grup türedi. Ama çoğu maalesef kötü müzik yapıyor. Adamların kayıtlarını dinliyorsunuz, gayet başarılılar. Ama çıplak sesle dinleyince fiyasko oluyor. Müziğe yeni başlayan gençler bugünün dışına çıkıp eskiyi 60’ları ve 70’leri mutlaka dinlemeliler.”
Overall[efn_note]Şu an burası Kite oldu.[/efn_note], Biziz, ve Amarillo da çalan Soul Project ile ilgili geniş bilgiye www.soulprojectband.com[efn_note]Site şu an aktif değil :)[/efn_note] adlı internet sitesinden alınabiliyor.

“Soul Project 1998 sonbaharında Ankara’da kuruldu vokal ve gitarda Kaan Sönmez, Bas Gitarda Deniz Gürkan, Klavyede Ozan Dündar, Trombonda Bulut Gülen, Saksafonda Tuna Atabinici, Trompette Alper Ünal ve davul da Alper Ercan’ dan oluşan ilk kadroya kısa bir süre sonra gitarda Süleyman Bağcıoğlu dahil oldu. Grup zaman zaman ufak müzisyen değişiklikleri zaman zamansa daha radikal kararlarla kadrosunda ve müziğinde hep iyiyi ve uyumu arayarak 1998 yılından itibaren profesyonel anlayışa doğru yol aldı.”

Kaynak: Hürriyet

Yasin, La Konser projesinin kurucularındandır. Genel yayın yönetmenliği, editörlük, grafikerlik gibi çeşitli işlerde çalıştıktan sonra kendi hayallerine odaklandı. İyi müziği öğrenmeye ve kovalamaya çalışır. İyi ve araştırmacı bir dinleyicidir, sert yazar :) ODTÜ Tarih bölümü mezunudur.

Yorum Bırakın