Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

Tüm Etkinlikler

Artspace Germany

 13 Kasım 2020 @ 18:3015 Aralık 2020 @ 20:00    Çağdaş Sanatlar Merkezi    Ücretsiz

:

Etkinlik Navigation

Artspace Germany Sergisi 13 Kasım- 15 Aralık 2020 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi – Eren Eyüboğlu ve Osman Hamdi Bey Sergi Salonları’nda.

Etkinlik Detayları

Küratörlüğünü Ursula Zeller’in yaptığı Artspace Germany sergisi, ifa, Goethe-Institut Ankara ile Çankaya Belediyesi işbirliğinde 13 Kasım – 27 Aralık tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacaktır.

Dünyanın farklı bölgeleri birbirine yakınlaşıyor, sınırlar ulaşım ve alışveriş için geçirgenleşiyor. Değerler ve nitelikler birbirine benzedikçe, ulusal kültür kavramı, ayırt edici kriter olma özelliğini gün geçtikçe yitirerek eskiyor. Ulusal nitelik ve standartlar, sınır ötesine uzanan ve bilginin küreselleşmesine neden olan medyanın bir sonucu olarak değişiyor. Kültürlerin birbirleri içine geçip nüfus etmesi bir “dünya kültürü” kavramı oluşturuyor. Ancak bu kavram henüz tüm netliğiyle kavranabilmiş değil. Görsel sanatlar ise, bizim bugün bu kavramın nasıl görüneceğini okumamızı sağlıyor.

Birçok Alman sanatçı geçtiğimiz yüzyılın ‘50’li yıllarında sanat metropolü Paris’e veya ‘60’lı yıllarından itibaren New York’a göç etmiş, buna karşılık ‘90’lı yıllarda sayıları gün geçtikçe artan başka ulusların sanatçıları da Almanya’yı yaşam ve çalışma merkezi olarak seçmiştir. Kısa bir süre içinde söz konusu sanatçılar, Alman okullarına ve Alman sanat yaşamına dahil olmuş ve burada kültürel söylemin bir parçası haline gelmiştir. Bu da bugün Almanya’nın doğal bir özelliği olarak algılanan yaratıcı ve yenilikçi itici gücün yeni gelenler tarafından yaratıldığını göstermektedir.

ifa (Institute for Foreign Cultural Relations) tarafından hazırlanan bu sergi, şeffaf, Alman federal kültür politikasının gelişiminde büyük bir paya sahip olan yeni  “Artspace Germany” sergisine meraklı bir bakış atıyor ve Alman dış kültür politikası çerçevesinde ilk uluslararası sergi olma özelliğini taşıyor. Armando, Candice Breitz, Tony Cragg, Marianne Eigenheer, Ayşe Erkmen, Christine Hill, Magdalena Jetelová, Per Kirkeby, Joseph Kosuth, Marie-Jo Lafontaine, Nam June Paik, Giuseppe Spagnulo ve herman de vries gibi sanatçıların eserlerinden oluşan sergi, sanatsal çeşitliliğin içindeki kültürel birliğe de dikkat çekiyor.

Son kırk yılın örnek eserlerini sunmasının ötesinde, sergi her şeyden önce bu eserlerin günümüz sanat söylemlerinin konuları, araçları ve ifade biçimleri üzerindeki anlam ve etkilerinin de izini sürmektedir.

Küratör: Dr. Ursula Zeller


Detaylar

Başlangıç:
13 Kasım 2020 @ 18:30
Bitiş:
15 Aralık 2020 @ 20:00
Ücret:
Ücretsiz

Mekan

Çağdaş Sanatlar Merkezi
Çankaya Mahallesi, 06540, Kavaklıdere Mahallesi, John F. Kennedy Caddesi No: 4
Çankaya, Ankara 06680 Türkiye
+ Yol Tarifi
Telefon:
(0312) 468 21 05
Website:
http://csm.cankaya.bel.tr

Yorum Bırakın

Avatar