Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

Tüm Etkinlikler

Ferrante Ferranti / Yolculuk

 1 Kasım 20209 Kasım 2020    Fransız Kültür Merkezi

:

Etkinlik Navigation

Ferrante Ferranti’nin “Yolculuk” adlı fotoğraf sergisi 16 Ekim 2020-2 Şubat 2021 tarihleri arasında Ankara Fransız Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

Etkinlik Detayları

Fransız seyyah ve fotoğrafçı Ferrante Ferranti’nin “Yolculuk” adlı fotoğraf sergisi Ekim ayında eş zamanlı olarak Institut français Ankara’da açılıyor.

1980’de henüz yirmi yaşında keşif yolculuklarına başlayan Ferrante Ferranti, köklerinin peşinde ilk önce “Güneş Ülkesi” Sicilya’ya, ardından Yunanistan’a gider.

1981 yılında Mısır gezisinde İslam sanatına ilgi duyan Ferranti aynı yıl, Çanakkale Boğazı ve Altın Boynuz’un, Pamukkale ve Bizans’ın düşlerini kurarak Türkiye’ye gelir. Sinan’ın minareleri, Topkapı köşkü, kervansaray kubbeleri ve Kapadokya fresklerine ve Ankara’ya hayran kalır.

1997 yılından itibaren İran’dan başlayarak , Afganistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Özbekistan ile devam eden serüven dolu yolculukları nihayet 2008 yılında doğduğu ülke Cezayir’de tamamlanır.

Akdeniz ülkelerinin tümünü ve İpek Yolu’nu kateden Ferranti her yıl Türkiye’ye geliyor. Keşifleri, arkeolog Jacques des Courtils ile birlikte, eşsiz fakat az bilinen bir dünya mirasına saygı olarak yazdıkları Antik Türkiye’ye Yolculuk’un yayınlanmasına yol açtı.

Yolculuk sergisi işte bu 40 yıllık serüvenin öyküsüdür.

Sanatçının önceki sergileri:
2013 Avrupa Fotoğraf Evi “Yolculuklar”
2015 Bordo Deniz Üssü “Yolculuklar”
2017 Paris Belediyesi “Paris Şehrinin Müzeleri”
2020 Paris Belediyesi “Yüz(ler), şansların eşitliği için savunma – Madde 1”


Detaylar

Başlangıç:
1 Kasım 2020
Bitiş:
9 Kasım 2020

Mekan

Fransız Kültür Merkezi
Sancak Mahallesi, Konrad Adenauer Cd. No:30
Çankaya, Ankara 06550 Türkiye
+ Haritada Göster

Yorum Bırakın