Yükleniyor Etkinlikler

Tüm Etkinlikler

Biz Buralıyız. Türk-Alman Yaşamı 1990. Ergun Çağatay Fotoğrafları

 17 Aralık 2021 @ 09:0028 Ocak 2022 @ 17:30    Goethe Institut Ankara

:

Bonn ile Ankara arasında imzalanan İş Gücü Anlaşması’nın 60. yıl dönümü vesilesiyle gerçekleşecek olan fotoğraf sergisi…

Etkinlik Detayları

Almanya’daki Türk göçünü bir foto-röportaj serisiyle belki de en kapsamlı şekilde İstanbullu fotoğraf sanatçısı Ergun Çağatay (1937-2018) belgelemiştir. Çağatay, Mart ile Mayıs 1990 arasında beş şehirlik gezi turunda Hamburg, Köln, Werl, Berlin ve Duisburg’u ziyaret eder. Büyük bir kısmı burada kalıp Alman vatandaşlığına geçmiş olan birinci ve ikinci kuşak “misafir işçiler”i toplum içinde, iş ve aile ortamında binlerce kez fotoğraflar.

Türk-Alman yaşam dünyasının tüm çeşitliliği bu fotoğraflar aracılığıyla gözler önüne seriliyor. Çağatay bizleri Türkiye kökenli kadın ve erkeklerin günlük yaşamına dâhil ediyor. Onunla oturma odalarına ve camilere, fabrikalara, Türk manav ve marketlerine misafir oluyoruz; bir çelik fabrikasını ve yer altında bir kömür madenini ziyaret ediyoruz.

Berlin Duvarı’nın yıkılması ile Almanya’nın yeniden birleşmesi arasındaki zaman diliminde çekilen fotoğraflar, Almanya’nın çok kültürlü bir topluma dönüşme sürecini gözler önüne seriyor. Türkiye-Almanya İş Gücü Anlaşması’ndan otuz yıl sonra ve günümüzden otuz yıl önce Ergun Çağatay, Almanya’yı önemli ölçüde değiştiren göç tarihinin bir ara değerlendirmesini yapıyor.

Biz Buralıyız. Türk-Alman Yaşamı 1990. Ergun Çağatay Fotoğrafları” sergisi Alman- Türk işbirliğine dayalı bir proje olup Almanya Dışişleri Bakanlığı ile RAG-Vakfı ve Alfried Krupp von Bohlen und Halbach-Vakfı’nca finanse edilmekte ve Devlet Bakanı Michelle Müntefering tarafından desteklenmektedir. Proje, gezici sergi niteliğindedir. Almanya’da üç müzede (Essen, Hamburg, Berlin), Türkiye’de ise Goethe-Institut ile iş birliği çerçevesinde üç şehirde (İstanbul, Ankara, İzmir) ziyaret edilebilecektir. Ayrıca sergiye eşlik eden iki dilli (Almanca ve Türkçe) bir katalog ve göç toplumuna atıfta bulunarak Almanya’nın bugünüyle bağlantılar kuran bir dergi yayımlanacaktır. Ergun Çağatay’ın foto-röportaj serisi, bu proje kapsamında Almanya’da ve Türkiye’de uluslararası ziyaretçilerle ilk kez buluşmuş olacak.


Detaylar

Başlangıç:
17 Aralık 2021 @ 09:00
Bitiş:
28 Ocak Cuma @ 17:30

Mekan

Goethe Institut Ankara
Meşrutiyet, 10, Atatürk Blv No:131
Çankaya, Ankara 06640 Türkiye
+ Haritada Göster
Telefon:
(0312) 471 41 41
Website:
https://www.goethe.de

Yorum Bırakın