Yükleniyor Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.
Dritan Gani & Serklana Gani | Mozarthaus
7 Kasım 2018 @ 20:00 - 21:30

Etkinlik Navigation

Mozarthaus konserlerinde bu haftanın konukları Bilkent Senfoni Orkestrası kontrabas sanatçısı Dritan Gani ve piyanist Serklana Gani. Sanatçılar, Barok Dönem’den günümüze uzanan bir program ile sanatseverler ile buluşacak.


DRITAN GANI, kontrabas
SERKLANA GANI, piyano

PROGRAM:
A.CORELLI  La folia
L.BOCCHERINI  Rondo Re Majör
G.BOTTESINI   Elegy No.1, Re Majör
F.HERTL   Kontrabas ve Piyano İçin Sonat
– Allegro Moderato
–  Andantino
– Alla Polka,Moderato

M.ANNUNZIATA   Concerto Arjantino Op.123  
– Adagio Poetico

D.HEYES   Memento Mori
Martin Penning’e ithafen..  (Türkiye’deki ilk seslendirme)

P.K.WADDLE  The Vampire Invited You to Come Sit With Him 
In The Beautiful Cashmere Darkness

(Toplam program süresi: yaklaşık 60 dakika)


DRITAN GANI
Dritan Gani Arnavutluk başkenti, Tirana’da doğdu. Müzik eğitimine viyolonsel çalarak başladı.İlköğretimini tamamladıktan sonra “Jordan Misja” güzel sanatlar lisesine kontrabasa geçerek devam etti. Öğrenimini başarıyla tamamladıktan sonra “Akademia e Arteve” devlet konservatuvarına birincilikle girmeye hak kazandı. Üniversite diplomasını 1989’ta aldı ve komisyon tarafından son 10 yılın en başarılı öğrencisi olarak değerlendirildi.

İş hayatına okuduğu lisede kontrabas öğretmeni ve sanat yönetmeni olarak başladı, aynı zamanda Yaylı Sazlar Gençlik orkestrasını yöneterek Yunanistan, Korfu’ya turne düzenlemiş ve oldukça beğenilmiştir. Ağustos 1992’de Almanya, Bayreuth şehrinde Uluslararası Gençlik Festivalinde, Senfoni Orkestrasında ve Modern Müzik Ensemble’ında yer aldı. Bu süreç boyunca eşiyle Opera ve Bale Tiyatrosunun salonunda Mayıs 1992’de Bottesini ve Koussevitzky; Aralık 1994’de Hertl ve Dittersdorf’un parçalarından iki resital verdi. Mayıs 1994’de Avusturya’da Grats ve Klagenfurt şehirlerinde ve Slovenya Ljubljana’da, Tirana Yaylı Sazlar Gençlik Orkestrasıyla turneye katıldı. Bir başka önemli etkinlik olarak ilk defa çaldığı parçalarla ve farklı ensemble’larla Çağdaş Müzik Geceleri’ne katıldı. Parçalar: Ngrirje- duo kontrabas trompet- Endri Sina, Agorophobia- trio viyola çello kontrabas- Sokol Shupo (kasım 1994) ve İde Fikse- duo viola kontrabas- Gjon Simoni (kasım 1995). Tirana Yaylı Sazlar Oda Orkestrası ile İtalya’da birçok konserler ve turneler yaptı. Solistlik ve oda müziği çalışmaları medyada basında ve televizyonlarda yer almış ayrıca Devlet Televizyonu tarafından kaydedilmiştir. Opera ve Bale Tiyatro Orkestrasıyla ve Radyo Televizyon Senfoni Orkestrasıyla hem Tirana’da hem de yurtdışında Bari, Roma, Verona, Milano gibi şehirlerde konserler vermiştir. Ocak 1996’da Ankara’ya gelen Gani,  Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kontrabas öğretmeni ve orkestra üyesi olarak kabul edildi. Bilkent Senfoni Orkestrası ile birlikte İtalya Siena Festivali, Belçika, Portekiz, Japonya, Almanya Schleswig Holstein festivali gibi birçok önemli yerlerde bulundular. 2012 yılında Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği Çağdaş Sanatlar Merkezi Genç Besteciler Konseri’nde, Beste Özçelebi’nin yazdığı Kontrabas ve Piyano Sonatı ile yer aldı. Sonrasında MSSF Konser Salonu’nda eşinin ve oğlunun da çaldığı bir aile konseri düzenledi. 2015 yılında Ekim’den Kasım’a kadar ki zaman aralığında bir dizi konser verdi.

Adolf Mişek’in 60. ölüm yıldönümü münasebetiyle sırasıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi (Ankara), Kırmızı Salon (Priştina,Kosova), Sanat Akademisi (Tirana, Arnavutluk) ve Salon 2003 (Eskişehir) gibi yerlerde eşiyle kontrabas ve piyano sonatlarını seslendirdikleri konserler verdiler. 2016’da BASS 2016 PRAG’da da düzenlenen Avrupa Kongresinde çalışmalara katıldı ve solist olarak resitaller verdi. 20-22 Ekim 2017 tarihleri arasında İngiltere’deki Somerset Bass Weekend’e misafir sanatçı olarak katılıp,  ustalık sınıfı ve solo konserler verdi. Solist olarak Hacettepe Senfoni Orkestrası eşliğinde şef  Burak Tüzün ile ve Başkent Akademik Oda Orkestrası eşliğinde şef Maciej Zoltowski ile konserler verdi. Temmuz 2018’de İtalya’da düzenlenen BASS 2018 LUCCA Kongresi’nde birçok konser verdi. İlk konserinde D. Heyes ile ardından M. Anunciata ile birlikte bestecilerin eserlerini seslendirdi. Daha sonra aralarında iki tane dünya prömiyeri olan J. Alexander ve P. Machajdik’in eserleri ve devamını kendi oluşturduğu programıyla, eşiyle beraber konser verdi. Son olarak S. Garcia’nın düzenlediği Lights and Sound Festivali’nde kongreye katılan birçok önemli isimle birlikte konser verdi. Öğretmen olarak öğrencilerine lise, lisans, yüksek lisans, sanata yeterlilikte yol göstermiştir. European Society of Bassists’e üyeliği olan sanatçı, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde orkestra sanatçısı ve eğitmen olarak görevlerine devam etmektedir.

SERKLANA GANI
Arnavutluk’ta dünyaya gelen Serklana Gani 6 yaşında Maria Gjoka ve Elsa Veizi ile “Jordan Misja” güzel sanatlar lisesinde piyano eğitimine başladı. Çeşitli ulusal yarışmalara katılıp birçok ödüller kazanarak okulun en başarılı piyanistleri arasında yerini aldı. Liseyi birincilikle tamamladıktan sonra Tirana Devlet Konservatuvar’ına girmeyi hak kazanarak Margarita Kristidhi’nin sınıfına kabul edildi ve 1990 yılında mezun oldu. Bu dönemde verdiği konser ve resitallerde F. Chopin, L. van Beethoven, W. A. Mozart, F. Liszt, M. Mussorgsky ve S. Rahmaninoff gibi bestecilerin eserlerini seslendirdi. Aynı yıl, Radyo Televizyon Orkestrasıyla, M. Ravel’in piyano ve orkestrası için yazdığı Sol Majör Piyano Konçertosu’nu seslendirdi ve kaydetti. Mezun olduktan sonra aynı akademide piyano bölümünde öğretim üyeliği ve yaylı sazlarda korrepetitör görevlerini yaptı.

1994’te solo kariyerine Radyo Televizyon Orkestrasıyla Atina’da A. Skriabin’in fa diyez minör konçertosunu ardından Poulenc, Brahms, Liszt, Debussy, Bizet piyano duolarını ve Kerküra’da Mozart 23 numaralı piyano konçertosu’nu Camerata of Tirana ile yorumladı. Eşiyle Opera ve Bale Tiyatrosunun salonunda Mayıs 1992’de ve Aralık 1994’te resitaller verdi. Mayıs 1995’te “The Days of Albanian Contemporary Music” festivalinde piyano ve 8 yaylı çalgı için Endri Sina’nın bestelediği “Prelud ne Gri”adlı eseri seslendirdi. Ocak 1996’da Ankara’ya Bilkent Üniversitesi’nde eşlikçi ve öğretmen olarak çalışmaya başladı. İlk olarak şan bölümünde çalıştı daha sonra yaylı sazlar bölümü, yüksek lisans ve sanata yeterlilik öğrencileri ile sayısız konserlerde yer aldı. Ayrıca eşi ve oğluyla birlikte Bilkent Konser Salonu’nda bir aile konseri verdi. 2015 Ekim’den başlayarak eşiyle beraber birçok konserde yer aldı. Sırasıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi (Ankara), Kırmızı Salon (Priştina/Kosova), Sanat Akademisi (Tirana/Arnavutluk) ve Salon 2003 (Eskişehir/Türkiye) gibi mekanlarda Adolf Mişek’in kontrabas ve piyano sonatlarını seslendirdiler. Eylül 2016’da Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen BASS 2016 PRAGUE Kontrbas Kongresinde çalışmalara katıldı ve konser verdi. Temmuz 2018’de İtalya’da BASS 2018 LUCCA Kongre ve Festivalinde, piyanist olarak birkaç konser verdi.  D. Heyes ile beraber bestecinin kendi eserlerini eşiyle birlikte seslendirdi . Daha sonra yine eşiyle verdiği konserde birçok eserle birlikte P. Machajdik’in dünyada ilk seslendirilişi olan bir parçasını yorumladılar. Serklana Gani Temmuz  2013’te Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’na  geçti ve halen Bale Ana Sanat Dalı’nda öğretim görevlisi olarak  çalışmalarına devam etmektedir.

İletişim Numarası: (0533) 369 74 50 (Şimdi Ara)
Etkinlikle ilgili soru ve rezervasyon için mekanın telefon numarasını arayabilirsiniz.

Genel Bilgi: Organizasyon şirketi, etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet bedelini iade etmek koşuluyla etkinlik mekanına almama hakkına sahiptir. Organizatörler, mekanlar ve sanatçılar etkinlik günü, başlama ve bitiş saatiyle ilgili nadiren de olsa değişiklik yapabilirler. Sitemizde yer alan çoğu etkinlikte 18 yaş sınırı vardır. La Konser Ankara'daki konserlerle ilgili bilgi sunan ücretsiz bir hizmettir. Bu etkinlikte herhangi bir organizatör görevi üstlenmemiştir. Size sunduğumuz bilgiler genel bir teyitten geçirilmektedir. Mekan kısmından etkinlikle ilgili sorularınızı ilgili mekana iletebilirsiniz.


Dritan Gani tüm konserleri
Serklana Gani tüm konserleri

Dritan Gani & Serklana Gani
sen de alkışla
Bu etkinlik 173 kez görüntülendi.

Detaylar

Tarih:
7 Kasım 2018
Saat:
20:00 - 21:30
Bilet Al
Etiketler:
    

Sanatçılar

Genel Bilgi: Organizasyon şirketi, etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet bedelini iade etmek koşuluyla etkinlik mekanına almama hakkına sahiptir. Organizatörler, mekanlar ve sanatçılar etkinlik günü, başlama ve bitiş saatiyle ilgili nadiren de olsa değişiklik yapabilirler. Sitemizde yer alan çoğu etkinlikte 18 yaş sınırı vardır. La Konser Ankara'daki konserlerle ilgili bilgi sunan ücretsiz bir hizmettir. Bu etkinlikte herhangi bir organizatör görevi üstlenmemiştir. Size sunduğumuz bilgiler genel bir teyitten geçirilmektedir. Mekan kısmından etkinlikle ilgili sorularınızı ilgili mekana iletebilirsiniz.

Etiketler:
 

Mekan

Mozarthaus
Çankaya Mahallesi, Nilgün Sk. Bağ Apartmanı D:14/2
Çankaya, / Ankara
+ Google Haritalar
(0533) 369 74 50
Mekanın İnternet Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?