Yükleniyor Etkinlikler
Nefes
  • Bu etkinlik geçti.
Ortaçağ Müzikleri Konseri | Gökyay Vakfı Satranç Müzesi
25 Mayıs Cumartesi @ 18:00 - 20:00
45 TL Bilet Al

Ortaçağ Müzikleri Konseri, 25 Mayıs’ta Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde!

25 Mayıs, Cumartesi 18.00, “Ensemble Galatia” grup üyelerinden, Serkan Özçiftci (Velle & Rebec), Senem Gökçe Okullu (Vokal), Kaan Bahadır (Psaltery&Setar) ile Ankara’da nadir konserlerden birine tanık olup, Ortaçağ Müziğinden muhteşem örnekler dinleyeceğiz.

Ensemble Galatia on beş yılı aşkın süredir Ortaçağ seküler müziğinin ülkemizdeki yegâne temsilcisi olmanın gururunu yaşıyor.

Grubun repertuarının merkezinde 10. ile 15. yy. arasındaki yazılı kaynaklardan ulaşılan, Avrupa’nın farklı coğrafi bölgelerinde ve sosyal kesimlerince icra edilmiş olan seküler müzikler yer almaktadır. Bunlara yönelik akla gelen ilk örnekler Piae Cantione, Libre Vermell, Cantigas de Santa Maria, Cantigas del Amigo, Carmina Burana, troubadour ve trouvere parçaları olarak sıralanabilmektedir. Sözlü repertuvarın yanı sıra dönemin çalgısal müziği de grubun ses verdiği parçalar arasındadır.

Bununla birlikte, Galatia’nın dağarcığı yazıyla kaydedilmiş parçalarla sınırlı değildir. Ortacağ’dan çok sonraları derlenmiş olan ancak kökeni Ortacağ Iberya’sında bulunan Sefardik eserler, Endülüs coğrafyasının ürünü olan muvaşşahlar gibi sözlü geleneklerle aktarılan şarkılar da dönemin müzik kültürüne daha geniş bir perspektiften bakılabilmesi amacıyla grup repertuarında yer almaktadır.

Böylesi bir repertuarda bulunan şarkıların yazıldıkları diller de ait oldukları coğrafyaya göre çeşitlilik göstermektedir. Galiçya Portekizcesi, Latince, Langue d’oc, Langue d’oil, eski Almanca, Arapça ve Ladino bu dillere örnek olarak gösterilebilir.

Ortacağ müziğini yeniden yaratmada repertuvarın yanı sıra ikinci bir önemli unsur ise devir enstrümanlarının rekonstrüksiyonudur. Grup; çalgılara ilişkin dönem kaynaklarından, elyazmalarında yer alan minyatürlerden ve yurt dışında imal edilmiş güncel örneklerden yola çıkarak, değerli lüthiye Erkan Ketenci’nin bilgi ve tecrübesiyle pek cok dönem sazını imal etmiştir. Grubun kullandığı enstrümanlar arasında devir için karakteristik olan viella, rebec, psaltery, sinfonia, ud, lavta, flütler ve çeşitli vurmalılar yer almaktadır.

Kurallar ve Notlar

+ Bu etkinlikte 18 yaş sınırı vardır.

İletişim Numarası: (0312) 312 13 04 (Şimdi Ara)
Etkinlikle ilgili soru ve rezervasyon için mekanın telefon numarasını arayabilirsiniz.
Detaylar

Tarih:
25 Mayıs Cumartesi
Saat:
18:00 - 20:00
Ücret:
45 TL
Bilet Al
Etiketler:
  

Mekan

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi
Sakarya Mahallesi, Hamamarkası Basamaklı Sok. No:3
Altındağ, / Ankara
+ Google Haritalar
(0312) 312 13 04
Mekanın İnternet Sitesi

Sanatçı

Genel Bilgi: Organizasyon şirketi, etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet bedelini iade etmek koşuluyla etkinlik mekanına almama hakkına sahiptir. Organizatörler, mekanlar ve sanatçılar etkinlik günü, başlama ve bitiş saatiyle ilgili nadiren de olsa değişiklik yapabilirler. Sitemizde yer alan çoğu etkinlikte 18 yaş sınırı vardır. La Konser Ankara'daki konserlerle ilgili bilgi sunan ücretsiz bir hizmettir. Bu etkinlikte herhangi bir organizatör görevi üstlenmemiştir. Size sunduğumuz bilgiler genel bir teyitten geçirilmektedir. Mekan kısmından etkinlikle ilgili sorularınızı ilgili mekana iletebilirsiniz.

Etiketler:
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?