Doğan Canku, 1947 yılında Kütahya’nın Tavşanlı kazasında doğdu. Henüz konuşmayı bile bilmediği 2,5 yaşında “Ey Dun Dan” adlı ilk bestesini yaptı. İlk müzik nosyonlarını amatör bir müzikolog olan babası Şeref Canku’dan aldı.

1958’de Ankara Devlet Konservatuarı’nı kazanarak 6 yıl viyolonsel ve piyano eğitimi gördü. 1964 yılında klasik gitar ile tanışan Canku, bu enstrumana büyük bir tutkuyla bağlandı. O yıllarda gerek bu enstrümanın konservatuarda eğitiminin olmaması, gerek yasakların getirdiği baskı, Doğan Canku’nun eğitimini yarım bırakmasına neden oldu. Bundan sonra Canku’nun profesyonel hayatı başlamış oldu. Çok kısa sürede flamenko gitar çalmayı öğrenip ülkenin en iyi gitaristleri arasına adını yazdırdı. Bir çok profesyonel şarkıcıya eşlik ederek onların repertuarlarına önemli ölçüde katkıda bulundu.

1967’de Ankara Radyosu’nda açılan bir sınavı kazanarak Klasik Türk Müziği teorisi ve pratiği üzerinde eğitim gördü. 1969 yılında Selami Karaibrahimgil ve Selami Karaibrahimgil ile birlikte “Modern Folk Üçlüsü” adındaki topluluğunu kurdu. Türk Halk Müziğini ve Klasik Türk Müziğini modernize ederek çok seslendirdi ve 15 yıl boyunca yurt içinde ve dışında yüzlerce konser, TV ve radyo programları yaptı. Yaklaşık 45 ülkede Türkiye’yi defalarca temsil etti.

1974 yılında Hacettepe Üniversitesi Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü’nde müzik direktörlüğü ve araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1980 yılında İstanbul’a yerleşerek profesyonel müzik hayatına tek başına devam etti. M.F.U. ile yaptığı bir çok 45’lik ve 5 adet LP’nin yanı sıra, kendi adına 1 adet LP ve 3 adet CD albüm çıkardı.

MFU ile çıkarttığı albümler:
(MFU, Konser – MFU, 40 Yıl Sonra – Takalar – MFU, Çocuklarımız İçin – MFU, Pop – MFU, Bir Doğru Nota Öyküsü, YapıKredi Yayınları – Çocuk Sarkılari, İşbank Kültür Yay.)

Solo Albümleri:
(Doğan Canku, “LP” 1 Numara Plakçılık- Köçekler, “CD”Kent Plakçılık- Sonsuza Dek, Ayrılık, “CD” Ada Müzik – Doğan’ın Uyanışı, “CD” Ada Müzik). 1990 yılından itibaren profesyonel müzik hayatına sadece konser, söyleşi ve kaset – CD çalışmalarıyla devam eden sanatçı, 1993 yılında kendi adını taşıyan bir müzik dershanesi açtı. Hala bu müzik dersanesinde geniş bir kadro ile eğitim veren Canku’nun en büyük arzusu ve hedefi özel bir konservatuar açarak, daha geniş kitleler hitap edebilmektir.

Doğan Canku Yaklaşan Etkinlikleri Göster
İlgili Türler: Alternatif Müzik Flamenko
Sanatçı hakkında daha fazla bilgi için wikipedia | google | ekşi sözlük | facebook