Yükleniyor Etkinlikler
Dritan Gani dinle izle

Dritan Gani Arnavutluk başkenti, Tirana’da doğdu. Müzik eğitimine viyolonsel çalarak başladı.İlköğretimini tamamladıktan sonra “Jordan Misja” güzel sanatlar lisesine kontrabasa geçerek devam etti. Öğrenimini başarıyla tamamladıktan sonra “Akademia e Arteve” devlet konservatuvarına birincilikle girmeye hak kazandı. Üniversite diplomasını 1989’ta aldı ve komisyon tarafından son 10 yılın en başarılı öğrencisi olarak değerlendirildi.

İş hayatına okuduğu lisede kontrabas öğretmeni ve sanat yönetmeni olarak başladı, aynı zamanda Yaylı Sazlar Gençlik orkestrasını yöneterek Yunanistan, Korfu’ya turne düzenlemiş ve oldukça beğenilmiştir. Ağustos 1992’de Almanya, Bayreuth şehrinde Uluslararası Gençlik Festivalinde, Senfoni Orkestrasında ve Modern Müzik Ensemble’ında yer aldı. Bu süreç boyunca eşiyle Opera ve Bale Tiyatrosunun salonunda Mayıs 1992’de Bottesini ve Koussevitzky; Aralık 1994’de Hertl ve Dittersdorf’un parçalarından iki resital verdi. Mayıs 1994’de Avusturya’da Grats ve Klagenfurt şehirlerinde ve Slovenya Ljubljana’da, Tirana Yaylı Sazlar Gençlik Orkestrasıyla turneye katıldı. Bir başka önemli etkinlik olarak ilk defa çaldığı parçalarla ve farklı ensemble’larla Çağdaş Müzik Geceleri’ne katıldı. Parçalar: Ngrirje- duo kontrabas trompet- Endri Sina, Agorophobia- trio viyola çello kontrabas- Sokol Shupo (kasım 1994) ve İde Fikse- duo viola kontrabas- Gjon Simoni (kasım 1995). Tirana Yaylı Sazlar Oda Orkestrası ile İtalya’da birçok konserler ve turneler yaptı. Solistlik ve oda müziği çalışmaları medyada basında ve televizyonlarda yer almış ayrıca Devlet Televizyonu tarafından kaydedilmiştir. Opera ve Bale Tiyatro Orkestrasıyla ve Radyo Televizyon Senfoni Orkestrasıyla hem Tirana’da hem de yurtdışında Bari, Roma, Verona, Milano gibi şehirlerde konserler vermiştir. Ocak 1996’da Ankara’ya gelen Gani,  Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kontrabas öğretmeni ve orkestra üyesi olarak kabul edildi. Bilkent Senfoni Orkestrası ile birlikte İtalya Siena Festivali, Belçika, Portekiz, Japonya, Almanya Schleswig Holstein festivali gibi birçok önemli yerlerde bulundular. 2012 yılında Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği Çağdaş Sanatlar Merkezi Genç Besteciler Konseri’nde, Beste Özçelebi’nin yazdığı Kontrabas ve Piyano Sonatı ile yer aldı. Sonrasında MSSF Konser Salonu’nda eşinin ve oğlunun da çaldığı bir aile konseri düzenledi. 2015 yılında Ekim’den Kasım’a kadar ki zaman aralığında bir dizi konser verdi.

Adolf Mişek’in 60. ölüm yıldönümü münasebetiyle sırasıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi (Ankara), Kırmızı Salon (Priştina,Kosova), Sanat Akademisi (Tirana, Arnavutluk) ve Salon 2003 (Eskişehir) gibi yerlerde eşiyle kontrabas ve piyano sonatlarını seslendirdikleri konserler verdiler. 2016’da BASS 2016 PRAG’da da düzenlenen Avrupa Kongresinde çalışmalara katıldı ve solist olarak resitaller verdi. 20-22 Ekim 2017 tarihleri arasında İngiltere’deki Somerset Bass Weekend’e misafir sanatçı olarak katılıp,  ustalık sınıfı ve solo konserler verdi. Solist olarak Hacettepe Senfoni Orkestrası eşliğinde şef  Burak Tüzün ile ve Başkent Akademik Oda Orkestrası eşliğinde şef Maciej Zoltowski ile konserler verdi. Temmuz 2018’de İtalya’da düzenlenen BASS 2018 LUCCA Kongresi’nde birçok konser verdi. İlk konserinde D. Heyes ile ardından M. Anunciata ile birlikte bestecilerin eserlerini seslendirdi. Daha sonra aralarında iki tane dünya prömiyeri olan J. Alexander ve P. Machajdik’in eserleri ve devamını kendi oluşturduğu programıyla, eşiyle beraber konser verdi. Son olarak S. Garcia’nın düzenlediği Lights and Sound Festivali’nde kongreye katılan birçok önemli isimle birlikte konser verdi. Öğretmen olarak öğrencilerine lise, lisans, yüksek lisans, sanata yeterlilikte yol göstermiştir. European Society of Bassists’e üyeliği olan sanatçı, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde orkestra sanatçısı ve eğitmen olarak görevlerine devam etmektedir.

daha fazla bilgi için wikipedia | google | ekşi sözlük | facebook
Müzik Türleri Klasik Müzik

bunu puanla

0 / 5 toplam puan 0


Yaklaşan Dritan Gani Konserleri

  • Sonuç bulunamadı.

Kaçırdığınız Dritan Gani Konserleri

  • Sonuç bulunamadı.
Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?


X