Yükleniyor Etkinlikler
Kronik dinle izle

Kronik’in kuruluşu grup üyelerinin lisede aynı sınıfta okumalarının ve hepsinin aynı müziğe tutkun olmalarının sonucu olarak ortaya çıkıyor. Favori grupları Motörhead olan Özer, Özgünay ve Fevzi yarım yamalak çalabildikleri aletleriyle liseyi bitirene kadar mahallenin kedi ve köpeklerinin kafalarını şişiriyorlar. Her biri değişik bir üniversiteyi kazanan üyeler içlerindeki metal ateşinin dayanılmaz sıcaklığıyla kaçınılmaz olarak tekrar biraraya geliyorlar ve Kronik resmen kuruluyor. Yıl 1985.

Çalışmalarını ise Esenler’de tek katlı bir evde sürdürüyorlar. iş ciddiye binip, melodiler bulununca yine aynı lisenin aynı sınıflarından Ertuğrul vokale, Aykut Mısırlı da gitara geçiyor. İlk konserlerini 10 Haziran 1987’de Sadaks ve Viktoria(sonradan Poseidon oldu) ile Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda veriyorlar.

O güne dek hiç Türk thrash grubu dinlemeyen kitle arasında bile kulaktan kulağa yayılıyor Kronik adı. Bu sıralarda grup üyeleri bir arkadaşlarının elektronikçi dükkanında “Amfi yapıcaz” bahanesiyle vakit geçiriyorlar. İşte o sırada Levent Atılgan adındaki arkadaş, Özgünay gruptan ayrılıp Phantom Voice’a geçince basçı olarak Kronik’e giriyor.

Kronik kendini dinleyemeyenler tarafından şiddetle merak edilirken, bir başka özelliğiyle de dikkat çekiyor. Hayli zor olduğunu kendileri de kabul etmelerine rağmen Türkçe sözlü thrash-black arası bir tür yapıyorlar. Ertuğrul ve Aykut’un ayrılması sonucu, Levent bas’ın yanına bir de vokal ekliyor ve grup 3 kişilik kadrosuyla gittikçe Venom’u andıran haline kavuşuyor.

Grubun bir türlü istediği konser performansını yakalayamaması, grubu her konserin içine sokuyor. 4 kez gittikleri Ankara’da sadece 1 kez konsere çıkabilmeleri ise gerçekten büyük şanssızlık. Ama en büyük şanssızlık Metafor, Headbangers ve Kramp’la çıkacakları konser öncesi afiş asarken nezarete atılmaları. Daha önce konser düzenlemişlikleri var ve atlamışlar hemen çinekop gibi “Biz afiş asarız,” diye. Aksaray’a kadar yaptıkları afişleme sırasında bir sorun çıkmasa da, Aksaray’da belli ki büyük bir operasyon yaptığını sanan bir iki polis tarafından nezarete atılmışlar. Ertesi gün çıktıklarında ise herhalde afiş asmaya tövbe etmişlerdir.

Eloy Konseri sonrası Levent, grubun yeni kadrosundan ve yeni konumundan memnun olmadığı gerekçesiyle gruptan ayrılıyor ve Critical Mass saflarına katılıyor. Bülent temelli yollanıyor, Ozan vokale geçiyor ve Özgünay Metalium’dan ayrılarak tekrar soluğu Kronik’te alıyor. 4 ay “Demo yapsak mı yapmasak mı? Yapsak ama para nerde?” diye düşünen grup, tüm şartları oturttuktan sonra stüdyoya giriyor ama aksilik Özgünay ve Fevzi de gruptan ayrılınca bu kez en az değişen mevki olan davulun arkasına İran asıllı Torab Majlesi oturuyor. Demo, özellikle Yunanistan’da acayip ilgi görüyor ve grup oraya konsere çağırılıyor ama Kronik bu, şanssızlık hiç yakasından eksik olur mu? Bu kez de davulcuları İranlı diye izin alamıyorlar ve gidemiyorlar. Faal olduklarını göstermek amacıyla Bilsak’ta bir konser veriyorlar ardından bas’a Tolga Soyhan geliyor.

Kaset sonrası Ozan Amerika’ya gidiyor ve vokale sürpriz bir isim olan Spinners’dan Zuhal geçiyor. Grubun son kadrosu vokalde Zuhal, gitarlarda Özer ve Tolga, basta Tolga ve davulda Torab’dan oluşuyor. Grup yeni kadrosuyla en kısa zamanda özlenen konserlerine başlıyor. Hakan Şavklı (Gitar) gruba katıldı.Laneth’li konserden önce, Burak Çömlekçi (Vocal) gruba katıldı.

daha fazla bilgi için wikipedia | google | ekşi sözlük | facebook
Müzik Türleri Metal Rock
[stellar]

Yaklaşan Kronik Konserleri

  • Sonuç bulunamadı.

Kaçırdığınız Kronik Konserleri

  • Sonuç bulunamadı.
Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?


X