Yükleniyor Etkinlikler
Seda Baykara dinle izle

24 Mart 1984 tarihinde Ankara’da doğdu. 1992 yılında ”TRT Ankara Çoksesli Çocuk Korosu” sınavını kazandı ve koronun 5 yıllık eğitim ve etkinlik süresini başarıyla tamamladı. 1994 ve 1995 yıllarında, H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı Piyano Bölümü’nü kazanarak, solfej ve piyano (Selçuk GÜNDEMİR ile) eğitimine başladı. 1995 yılında H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı’nın tam zamanlı Keman Bölümü’nü kazandı ve Prof. Engin ERALP ile çalışmaya başladı, çalışmalarına Prof.Ceylan KABAKÇI ile devam etti ve KABAKÇI’nın öğrencisi olarak 2005 yılında “Lisans”, 2009 yılında “Yüksek Lisans”ı bitirdi.

Öğrenciyken çalışma ve konserlerine katıldığı H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı’nın akademik orkestrası ‘Hacettepe Senfoni Orkestrası’nın, mezun olduktan sonra da (2005) asıl keman üyelerinden biri oldu. Orkestranın çeşitli konserlerinde solist ve başkemancı olarak görev aldı. Hacettepe Senfoni Orkestrası dışında, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gibi çeşitli değerli orkestralarla da misafir sanatçı olarak konserlere katıldı.

Yurtiçi ve yurtdışında orkestra içinde ve solist olarak pek çok konser verdi. Orkestra ile konser verdiği ülkeler arasında Almanya (Berlin), Yunanistan (Selanik), Birleşik Devletler (Minesota), Fransa (Paris ve Belfort -solist olarak-), KKTC (Girne), Rusya (Moskova), Macaristan (Budapeşte, Eger, Miskolç ve Debrecen) ve Polonya (Varşova) yer almaktadır. Türkiye’de kurulan ilk çağdaş müzik orkestrası olan ”Orkestra@Modern”in üyesi olmuş, konserlerinde yer almıştır. Kendisini çağdaş müziğe yakınlaştıran Ertuğrul Oğuz Fırat’la 2004’te tanışmış ve ”Çağdaş Küğ” derslerine katılmaya başlamış, değerli hocamızın vefatına dek (2014) 10 yıl süreyle derslere devam etmiştir.

Sanatçı döneminin (Çağdaş Müzik) eserlerinin seslendirilmesine büyük önem vermektedir ve pek çok eserin dünyada ilk seslendirilişini yapmıştır. Bunlardan bazıları:

– [2003] Önder ÖZKOÇ; ”Keman ve Piyano Sonatı” (*Eser birlikte çaldığı piyanist Gökçen KÜÇÜK ile kendisine ithaf edilmiştir.)
– [2005] Önder ÖZKOÇ; Yaylı Çalgılar için ”Quartett”- [2006] Önder ÖZKOÇ; ”Keman Konçertosu” (*Eser kendisine ithaf edilmiştir.)
– [2006] Ertuğrul Oğuz FIRAT; ”Acı Gölgelerin Rastlantısında” (Keman-Piyano) (*Eser kendisine ithaf edilmiştir.)
– [2007] Tarık TAL; ”Uzak” (Keman-Piyano)
– [2008] Ertuğrul Oğuz FIRAT; ”Kemancı Ustanın Büyü Kırını” (Solo Keman) (**Bu eserin ilk seslendirilişi kendisine ait değildir, bununla birlikte eser kendisine ithaf edilmiştir.)
– [2013] Ertuğrul Oğuz FIRAT; Üçül No:3 ”Devrimci Ortamda Sazların Cumhuriyeti” (Flüt-Keman-Piyano)
2008 yılında piyanist Gökçen KÜÇÜK’le birlikte, Ertuğrul Oğuz FIRAT’ın solo piyano, solo keman ve keman-piyano eserlerinden oluşan ”Acı Gölgelerin Rastlantısında” adlı ilk cd kaydını yapmıştır (A.K.Müzik Yapım Org.).

ALBÜMLERİ:
— 2008 yılında piyanist Gökçen KÜÇÜK’le birlikte, Ertuğrul Oğuz FIRAT’ın solo piyano, solo keman ve keman-piyano eserlerinden oluşan ”Acı Gölgelerin Rastlantısında” adlı ilk cd kaydını yapmıştır (A.K.Müzik Yapım Org.).
— 2017 yılında bir diğer album, Alpha yayınlanmıştır. Sanatçı, İtalyan besteci Vise’nin albumu için İtalya’ya davet edilmiş, bestecinin eserlerinde yer alan keman partilerini kaydetmiştir.
Halen Hacettepe Senfoni Orkestrası’nda Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya ve konserler vermeye devam etmektedir.

daha fazla bilgi için wikipedia | google | ekşi sözlük | facebook
Müzik Türleri Klasik Müzik

bunu puanla

0 / 5 toplam puan 0

Yaklaşan Seda Baykara Konserleri

  • Sonuç bulunamadı.

Kaçırdığınız Seda Baykara Konserleri

  • Sonuç bulunamadı.
Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?


X